Cruquius kavel 1.4 | Amsterdam
Een nieuwe woonlaag op historische grond
Tussen de Cruquiusweg en de Entrepothaven was in 1901 een wijnterminal gevestigd waar wijn van over de hele wereld werd aangevoerd, opgeslagen in silo’s, gebotteld en verkocht. Door gewijzigde wetgeving, die botteling in het land van herkomst verplicht stelde, verloren de wijnsilo’s hun functie en kwam er een einde aan deze bedrijvigheid.
Sinds 2012 is in het karakteristieke gebouw The Harbour Club gevestigd, een restaurant op een bijzondere locatie aan het water. Tegen dit gebouw is in de jaren negentig een bedrijfshal geplaatst. Deze hal is in opdracht van Amvest gesloopt, waarna op deze locatie de nieuwbouw Cruquius kavel 1.4 is gerealiseerd, naar ontwerp van LEVS Architecten.
Het plan bestaat uit een L‑vormig woongebouw van zes bouwlagen, dat tegen het bestaande restaurant is aangebouwd en deels circa vijf meter uitkraagt over The Harbour Club. Aan dit overstek zijn tevens balkons gemonteerd. Het bestaande gebouw bleef tijdens de realisatie behouden en in gebruik.
In het complex zijn in totaal 89 woningen gerealiseerd, bestaande uit 81 huurwoningen, 5 koop woon‑/werkeenheden en 3 koopwoningen. Daarnaast is de evenementenlocatie Next Door gerealiseerd, met een afmeting van circa 31 x 14 x 8 meter.
Om geluidsoverlast voor de omgeving en de bovenliggende woningen te voorkomen, is de evenementruimte uitgevoerd volgens het doos‑in‑doos‑principe, waarbij de constructie volledig losstaat van de rest van het gebouw en een eigen fundering heeft.
Als duidelijke verwijzing naar de historie van de locatie zijn drie stalen wijnsilo’s behouden en op het dak van de nieuwbouw geplaatst. In elke silo is één koopwoning gerealiseerd. De silo’s zijn circa 10 meter hoog, hebben een diameter van 8,5 meter en een woonoppervlak van ongeveer 170 m². Deze bijzondere woningen vormen markante blikvangers en geven het complex een uniek karakter.
Met Cruquius kavel 1.4 is een complex en gemengd programma gerealiseerd waarin erfgoed, nieuwbouw, wonen, werken en horeca samenkomen. Het project vormt een krachtig ensemble aan het water en draagt bij aan de transformatie van het Cruquiusgebied tot een levendige, stedelijke woon‑ en werkomgeving.
Locatie
Amsterdam
Type project
Woningbouw
Type opgave
Nieuwbouw
Rol
Bouwen
Opdrachtgever
Amvest
Architect
LEVS Architecten

Vondeltuin | Amsterdam