Is duurzaamheid in beton gegoten?

Hoe duurzaam is beton echt? Tijdens een kennissessie bij Albeton doken medewerkers van De Nijs en De Nijs Castricum in de ontwikkelingen rondom duurzame beton en de mogelijkheden om de milieubelasting te verlagen.

Leren van de praktijk bij Albeton

Op 4 en 5 november waren de werkvoorbereiders, de calculatoren, de bim-ers en de ontwerpcoördinatoren van De Nijs en De Nijs Castricum te gast bij Albeton. Het doel was een theoretische update op het gebied van tunnelbekisting, houtbouw en duurzame beton. De sessie tunnelbekisting werd verzorgd door onze leverancier Hendriks Formwork Solutions en de sessie houtbouw door onze eigen houtbouwspecialisten Bart Arends en Joeri Koehof. Uiteraard verzorgde Albeton, samen met Bas van Velzen, de sessie over duurzame beton.

Gaan duurzaamheid en beton door één deur?

Het is niet zozeer de beton die het milieu belast, maar het cement in de beton dat de grootste milieubelasting veroorzaakt. Daarom is er de afgelopen jaren veel onderzoek gedaan naar de mogelijkheden om het gebruik van cement te verminderen. Die mogelijkheden variëren van CO2 afvangen bij de cementfabrieken tot het bijmengen van CO2 in de betonmengsels. Lang niet alle ideeën zijn levensvatbaar of direct inzetbaar, maar de betonindustrie is hard bezig duurzamer te worden.

 

Waar zet De Nijs op in bij betonbouw?

Uitgestelde sterkte: beton die zijn sterkte pas bereikt na 56 of 91 dagen. Als een constructie pas later zijn volledige belasting krijgt kan je gebruik maken van minder cement en de tijd zijn werk laten doen. Denk aan poeren en funderingen.

Secundaire grondstof: het toepassen van secundair zand en grind om zo deze reststroom zo hoogwaardig mogelijk te blijven gebruiken en te voorkomen dat deze grondstof als puinkorrel onder de weg verdwijnt.

HVO 100/Elektrisch: alternatieve brandstoffen om beton te vervoeren zijn goed voor de CO2 uitstoot en sommige opdrachtgevers en locaties eisen tegenwoordig uitstootvrij vervoer.

Aanpassen korrelopbouw: een deel van het cement in betonmengsels wordt gebruikt om de holle ruimtes tussen de korrels op te vullen. Dit cement draagt niet bij aan de sterkte van het mengsel. Er zijn tegenwoordig vulstoffen die de holle ruimtes opvullen en daarom is er minder cement nodig. Dit is goed voor de MKI-waarden en CO2 uitstoot van een betonmengsel.

 

Over Albeton

Betoncentrale Albeton is opgericht in 1968 in de Amsterdamse Bijlmermeer. In ’77 verhuisde Albeton naar de Cruquiusweg en in 2014 werd een nieuwe moderne betoncentrale in gebruik genomen aan de Ankerkade in Amsterdam Havens West. Met een eigen kade van 200 meter is Albeton goed bereikbaar voor de binnenvaart en de leveringen over de weg.

Albeton werkt volgens een NEN-EN ISO 9001 gecertificeerd kwaliteitssysteem en levert betonmortel in de sterkteklassen C12/15 tot en met C55/67. Dit in alle milieu- en consistentieklassen onder KOMO productcertificaat.